الاغ فعالیت انقلاب محمدرضا راهنمایی شهادت

الاغ: فعالیت انقلاب محمدرضا راهنمایی شهادت وصیت نامه ماندگار شلمچه

گت بلاگز اخبار اجتماعی امسال هیچ اضطراری جهت هدایت تحصیلی وجود ندارد

دانش‌آموزان پایه نهم کم کم به فصل گزینش رشته نزدیک می‌شوند، خیلی‌هاشان ولی نگرانند اتفاقات سال گذشته هدایت تحصیلی جهت آنها هم تکرار شود. سال گذشته خانواده‌های ز

امسال هیچ اضطراری جهت هدایت تحصیلی وجود ندارد

امسال هیچ اضطراری جهت هدایت تحصیلی وجود ندارد

عبارات مهم : آموزش

دانش آموزان پایه نهم کم کم به فصل گزینش رشته نزدیک می شوند، خیلی هاشان ولی نگرانند اتفاقات سال گذشته هدایت تحصیلی جهت آنها هم تکرار شود. سال گذشته خانواده های زیادی نسبت به هدایت تحصیلی در دوره دهم متوسطه وزارت آموزش و پرورش اعتراض داشتند. آنها بر این باور بودند که دانش آموزشان نمی تواند در رشته دلخواه ادامه تحصیل دهد و اعلام کردند که مسئولان مدرسه دانش آموز را به اجبار به رشته فنی و حرفه ای و کارودانش هدایت می کنند.

به گزارش کشور عزیزمان ایران ؛بیشتر اعتراض خانواده ها متوجه این بود که فرزندان آنها می خواهند در رشته علوم تجربی تحصیل کنند ولی مشاوران مدرسه به آنها این اجازه را نمی دهند،موضوعی که البته همان روزها از سوی آموزش و پرورش تکذیب شد. مسئولان وزارتخانه بر این باور بودند که در سال گذشته، گرایش خانواده ها به رشته تجربی بر خلاف ظرفیت ها، زیاد کردن داشته و میزان تقاضای والدین و دانش آموزان جهت ورود به رشته تجربی زیاد از ظرفیت معلمان بود و پاسخگویی به این میزان تقاضا ممکن نبود. با این حال مسئولان وزارت آموزش و پرورش شیوه نامه امسال را عوض کردن دادند تا دانش آموزان بتوانند با آسودگی در هر رشته ای که می خواهند تحصیل کنند.

امسال هیچ اضطراری جهت هدایت تحصیلی وجود ندارد

طبق این تغییرات ۱۲ اولویت تعیین شده است است که جنبه تجویزی ندارد بلکه جنبه توصیه ای دارد، به این معنا که مشاوران مدرسه به دانش آموزش می گویند که آزمون های مشاوره ای شما از نظر اولیا، خود و عملکرد تحصیلی چگونه است و چه اولویت تحصیلی به دست آورده اند تا دانش آموز خودش گزینش رشته کند. آنطور که مسئولان آموزش و پرورش می گویند نشانه از هدایت تحصیلی دانش آموز این است که آنها وارد رشته هایی شوند که برایش بازار کار وجود دارد، موضوعی که مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار «ایران» هم تأکید می کند و می گوید: شیوه نامه هدایت تحصیلی جهت سال تحصیلی تازه در اسفند ماه سال گذشته به مدارس ابلاغ شد در همان ماه مدارس مکلف شدند آزمون استعداد یابی و مشاوره تحصیلی را در مدارس اجرا کنند تمامی این آزمون ها هم برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه بعد از امتحانات دانش آموزان باید جهت هدایت تحصیلی به مدارس مراجعه کنند اعلام می کند: برنامه هدایت تحصیلی دانش آموزان از نمرات دوره دوم پایه های هفتم، هشتم و نهم شروع شده است و براساس آن 35 درصد امتیاز به سوابق تحصیلی دانش آموز که مشمول بر نمرات سه سال متوسطه اول می شود؛ تعلق می گیرد. 65 درصد دیگر به بررسی های مشاوره ای تعلق می گیرد که مشمول بر 6 بخش است: نظر خود دانش آموز 10 درصد، نظر اولیای او 5 درصد، نظر دبیران 10 درصد، نظر مشاور 10 درصد به علاوه نمرات آزمون سنجش استعداد 15 درصد و آزمون رغبت سنج 15 درصد.

دانش‌آموزان پایه نهم کم کم به فصل گزینش رشته نزدیک می‌شوند، خیلی‌هاشان ولی نگرانند اتفاقات سال گذشته هدایت تحصیلی جهت آنها هم تکرار شود. سال گذشته خانواده‌های ز

وی تأکید می کند: امسال هم دانش آموزان بر اساس همین ارزشیابی هدایت تحصیلی می شوند. ولی این هدایت تحصیلی اضطراری نیست. مشاوران ما در مدارس موظف هستند که عملکرد دانش آموز را در مدرسه تقدیم دانش آموز و خانواده های آنها کنند و خانواده هم بر اساس آن تصمیم گیری کند. متأسفانه خیلی از دانش آموزان این عملکرد علمی مشاوران را قبول ندارند ما هم اضطراری نداریم. ما طبق برنامه پنجم توسعه موظف به توزیع متوازن رشته ها هستیم. این درحالی است که بسیاری از دانش آموزان علاقه مند هستند که در رشته تجربی تحصیل کنند ولی باید بپذیریم خیلی از دانش آموزان استعداد قبولی در این رشته را ندارند.شکوهی تأکید می کند: خیلی از دانش آموزان علاقه مند هستند در رشته علوم تجربی تحصیل کنند آنها به اجبار وارد رشته علوم تجربی می شوند ولی در میانه سال عوض کردن رشته می دهند این عنوان در سال تحصیلی گذشته هم وجود داشته است اگر مدارس در این زمینه سختگیری می کنند این فقط به نفع دانش آموزان است تا بر اساس هوش تحصیلی که دارند رشته ای را گزینش کنند با این حال ما سختگیری خودمان را انجام می دهیم. شاید بتوان گفت که امسال در رشته ریاضی و علوم تجربی هم سختگیری داشته باشیم ولی در نهایت دانش آموز در رشته ای که می خواهد ادامه تحصیل می دهد.

به گفته وی در سال گذشته، هیچ مشکلی جهت عضویت دانش آموزان در رشته های فنی حرفه ای، کاردانش، علوم ریاضی و فیزیک و علوم انسانی وجود نداشت. تنها مسئله مدارس رشته علوم تجربی هست. متأسفانه در سال گذشته در بعضی مناطق مواردی را شاهد بودیم که تا 80 درصد دانش آموزان میل به داشتند در رشته علوم تجربی درس بخوانند و تحصیل در رشته ریاضی و علوم انسانی در بعضی مناطق به صفر بود.البته بعضی دانش آموزان هم تحت تأثیر اجبار خانواده ها هستند و فکر می کنند با رفتن در رشته علوم تجربی همه دکتر می شوند در کنکور هم دقت کنید آمار رشته تجربی زیاد از دیگر رشته ها هست. ما امسال تلاش کردیم به خانواده ها هم مشاوره دهیم تا متوجه باشند که همه نمی توانند در یک رشته درس بخوانند همچنین خانواده ها باید متوجه باشند که بازار کار جهت فرزندانشان در بعضی رشته ها وجود ندارد.

شکوهی با اشاره به اینکه باید دانش آموزان را با رشته های فنی زیاد آشنا کنیم می گوید: امسال در رشته های متفاوت حداکثر ظرفیت را در همه استان ها ایجاد کرده ایم. نیروی انسانی در رشته علوم تجربی فراهم کرده ایم تا دانش آموزان براساس علاقه خود تصمیم گیری کنند.وی به علاقه دانش آموزان در رشته علوم تجربی اشاره می کند و می افزاید: متأسفانه در بعضی استان ها، گزینش رشته ها تراکمی بود در بعضی استان ها 80 درصد دانش آموزان داوطلب رشته تجربی می شوند که در آینده بحران ساز می شود بنابراین در گام اول آشنایی و آگاهی دهی دانش آموزان را مدنظر داریم و پاسخ دهی حداکثری به تقاضای دانش آموز در گزینش رشته سیاست دومی است که دنبال می کنیم./ روزنامه کشور عزیزمان ایران

امسال هیچ اضطراری جهت هدایت تحصیلی وجود ندارد

واژه های کلیدی: آموزش | خانواده | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs