الاغ فعالیت انقلاب محمدرضا راهنمایی شهادت

الاغ: فعالیت انقلاب محمدرضا راهنمایی شهادت وصیت نامه ماندگار شلمچه

گت بلاگز اخبار بین الملل باخت ترامپ در قمار «اون»؟

دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا روز پنج شنبه دیدار برنامه ریزی شده است خود با رهبر کره شمالی را لغو کرد؛ ولی در عین حال گزینه دیپلماتیک را کاملا از روی میز برند

باخت ترامپ در قمار «اون»؟

باخت ترامپ در قمار «اون»؟

عبارات مهم : آمریکا

دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا روز پنج شنبه دیدار برنامه ریزی شده است خود با رهبر کره شمالی را لغو کرد؛ ولی در عین حال گزینه دیپلماتیک را کاملا از روی میز برنداشت. او در آخرین ساعات روز گذشته اعلام کرد که احتمال دارد نشست دوجانبه با کیم جونگ اون در روز ۲۲ خرداد برگزار شود. او تاکید کرد ما در حال صحبت کردن با آنها هستیم؛ باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. با این همه، روزنامه های آمریکایی لغو فعلی این دیدار را محصول «دیپلماسی آماتوری» ترامپ تلقی کردند.

باخت ترامپ در قمار «اون»؟

دونالد ترامپ، مدیر جمهوری آمریکا، روز پنج شنبه برابر با سوم خردادماه ۱۳۹۷ خروج خود از دیدار برنامه ریزی شده است با رهبر کره شمالی که قرار بود ۱۲ ژوئن برابر با ۲۲ خردادماه در سنگاپور برگزار شود را اعلام کرد. او در اعلامیه خود کره شمالی را به بدعهدی متهم کرده و گفت که «این کار باعث شد وقت جهت لحظه ای تاریخی از میان برود.» ترامپ در بیانیه خود علت لغو این دیدار را «خشم عظیم و خصومت آشکار» کره شمالی اعلام کرد. با این حال، ترامپ افزود این دیدار همچنان می تواند برگزار شود. در برابر کره شمالی هم بیانیه ای «مصالحه جویانه» منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است که «کره شمالی بار دیگر علاقه خود به دیدار رهبران را در هر زمانی و به هر شکلی اعلام می کند تا پرسشها حل شود.» با این حال مدیر جمهور آمریکا در آخرین ساعات روز گذشته از احتمال انجام دیدار برنامه ریزی شده است خود با رهبر کره شمالی در تاریخ ۲۲ خرداد خبر داد. ترامپ گفت: ما در حال صحبت با آنها هستیم؛ باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. ولی «مارک لاندر»، گزارشگر نیویورک تایمز در ۲۴می ۲۰۱۸، در مورد لغو اولیه این دیدار نوشت که خبر های ضدونقیضی که از سوی هر دو طرف به دنیا مخابره می شد از همان شروع با نوعی «غیرواقع نگری» و «خامی» همراه بود. او اعتقاد است که ترامپ از همان ماه آوریل که بحث دیدار با رهبر کره شمالی پیش آمد دست به یک «قمار دیپلماتیک» زد چراکه دعوت کره شمالی را بی مقدمه قبول کرد آن هم در زمانی که پیونگ یانگ تا چند روز از اعلام آشکار این خبر خودداری می ورزید ولی ترامپ در لحظه پرتاب این تیر در تاریکی این دعوت را پذیرفت. لاندر می نویسد. هرچه به تاریخ برگزاری دیدار نزدیک تر می شدیم، مقام های آمریکایی و کره شمالی مواضع متضادی اتخاذ می کردند و هیچ همگرایی در مواضع جهت کاستن از میزان خصومت ها میان آنها دیده نمی شد. گزارشگر نیویورک تایمز اعتقاد است که ترامپ جهت مذاکراتی بلندمدت فاقد استراتژی روشن است و بنابراین، به سیاست «از این ستون به آن ستون فرج است» روی آورد.

دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا روز پنج شنبه دیدار برنامه ریزی شده است خود با رهبر کره شمالی را لغو کرد؛ ولی در عین حال گزینه دیپلماتیک را کاملا از روی میز برند

وقتی مقام های کره شمالی، مایک پنس را «آدمک سیاسی» خطاب و ترساندن به «زورآزمایی هسته ای در برابر ترساندن هسته ای» کردند، به نظر می رسید که منطق چندانی در بعد این دیدار نهفته نیست و ترامپ قادر نیست که «تاریخ ساز» باشد. لاندر اعتقاد است ترامپ با وجود اعلام خروج از دیدار ۲۲ خردادماه ولی درهای مذاکره را نبسته هست. مدیر جمهوری آمریکا اعلام کرد: «معتقدم این یک عقب نشینی و افت جهت کره شمالی و جهت دنیا است» ولی «هر وقت که کیم همکاری در مذاکرات سازنده را قبول کند من هم حاضرم و انتظار آن را می کشم.» کره شمالی هم با توجه به اینکه ترامپ درهای مذاکره را نبسته بیانیه ای حاکی از آشتی منتشر و اعلام کرد به ترامپ «زمان و فرصت» می دهد تا در این تصمیم تجدیدنظر کند.

با این حال کیم اعلام کرد که «انتظار زیادی جهت برگزاری این نشست دارد.» مارک لاندر همچنین اشاره می کند که ترامپ در رویکرد خود در مورد کره شمالی «نوسان» دارد و میان «خصومت و آشتی» مدام در نوسان هست. ترامپ در بیانیه روز پنج شنبه خود هم این نوسان را به خوبی نشان داد: «تو از توانایی های هسته ای خود می گویی ولی توانایی های ما آن قدر عظیم و قدرتمند است که آرزو می کنم هیچ وقت مورد استفاده قرار نگیرد» ولی در عین حال افزود: «احساس می کنم یک گفت وگوی خوب میان تو و من درحال شکل گیری بود… مشتاق روزی هستم که با تو دیدار کنم.» چنین است که با وجود لحن تند و تیز آمریکا، مایک پمپئو هم در تماس تلفنی همتای کره جنوبی خود «امیدوار» به «تداوم مذاکرات» هست. فضای ابهام در روابط پیونگ یانگ- واشنگتن درحالی است که کره شمالی در اقدامی اعتمادساز با دعوت از خبرنگاران مبادرت به منهدم کردن سایت هسته ای خود کرده بود.

در هر حال، مقام های آمریکایی بر این باورند که اگرچه نفس برگزاری مذاکرات می تواند یک «احتمال» باشد ولی تاریخ فعلی یعنی ۱۲ ژوئن- ۲۲ خرداد دیگر یک گزینه نیست. این به آن معناست که بسیاری از مقام های دولت ترامپ معتقدند در این تاریخ مذاکراتی برگزار نخواهد شد. جهت ترامپ که هرگز در مورد بزرگ نمایی مهارت های معامله گرانه اش کوتاه نمی آید، لغو ناگهانی این نشست سوالاتی را درخصوص مهارت رهبر کره شمالی در اداره این مذاکرات مطرح می کند: ترامپ مذاکرات را لغو می کند ولی کره شمالی همچنان مشتاق مذاکرات است و این خبر را به دنیا مخابره می کند که آمریکا به دنبال برهم زدن مذاکرات است ولی کره شمالی در پی مذاکره و برطرف سوءتفاهمات. لاندر بر این باور است که در همان زمانی که ترامپ دعوت کیم را پذیرفت، بسیاری از مقام های آمریکایی باور داشتند که درصد برگزاری این مذاکرات کمتر از ۵۰ هست. شاید «لفت و لعاب دادن مذاکرات» از سوی طرفین به این معنا باشد که دوطرف فاقد استراتژی هستند و با طول دادن مذاکرات می کوشند به راهکاری روشن در مورد نحوه پیش بردن مذاکرات دست یابند.

باخت ترامپ در قمار «اون»؟

تردید در شرکای بین المللی آمریکا

پس از لغو دیدار برنامه ریزی شده است ترامپ- کیم، دولت آمریکا اعلام کرد فشار حداکثری بر کره شمالی را از سر خواهد گرفت. این اقدام این خبر را دارد که احتمالا تحریم های جدیدی ممکن است وضع شود. «نیکول گوئتا»، گزارشگر سی ان ان در ۲۵ می، به نقل از تحلیلگران نوشت: «احتمال مذاکرات سریع و برنامه ریزی شده است به چند علت کم هست. یک علت آن انتخابات میان دوره ای در آمریکاست و دیگر اینکه، شاید ترامپ دنبال وقت بندی جدیدی جهت مذاکرات است تا بتواند یک هماهنگی در استراتژی دولت خود در قبال کره شمالی ترسیم کند.»

این گزارشگر اعتقاد است که اقدام تازه ترامپ مانور کلاسیک «هنرمعامله» است به این معنا که به ترامپ کمک می کند ابزارهایی جهت اعمال نفوذ بر کیم بیابد ولی ناظران کره شمالی معتقدند که خروج از این مذاکرات (شاید بیش از حضور آمریکا در آن) می تواند لطمات بیشتری به واشنگتن وارد آورد. «جول ویت»، یکی از پایه گذاران ۳۸ North (پایگاهی اینترنتی که وقف کسب اطلاعات و تحلیل تحولات کره شمالی است)، می گوید: «این کار معامله بر سر املاک یا یک بنگاه مشاور املاکی در نیویورک نیست. به گمانم ترامپ می خواهد از موضع قدرت وارد عمل شود ولی در اشتباه است.»

دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا روز پنج شنبه دیدار برنامه ریزی شده است خود با رهبر کره شمالی را لغو کرد؛ ولی در عین حال گزینه دیپلماتیک را کاملا از روی میز برند

تحلیلگران معتقدند این مذاکرات می توانست شروع آن چیزی باشد که «مذاکراتی بلندمدت و فراگیر» نامیده می شد ولی لغو آن خطرناک تر از حضور ترامپ در آن هست. ولی محتاطانه می گویند این تصور اشتباه است که بگوییم کاخ سفید می توانست به شکل موفقیت آمیزی فشار حداکثری را بر کره شمالی حفظ کند. کره شمالی گام هایی برداشته تا خود را در برابر تحریم ها محافظت کند. افزون بر این، لغو نشست ۱۲ ژوئن هم می تواند شرکای بین المللی آمریکا را دچار تردید سازد آن هم در زمانی که آمریکا جهت فشار حداکثری نیازمند حمایت آنان هست. «نیکول گوئتا»، گزارشگر سی ان ان، همچنین می نویسد چنین وضعیتی به نفع «باز»های کاخ سفید است و این چیزی است که آنها ترجیح می دهند. این اوضاع به طور خاص به نفع افرادی مانند جان بولتون هست. «اسکات سی مان» و «کلیف کوپچان»، مدیران بخش آسیای «گروه اوراسیا»، معتقدند که «بازهای دولت ترامپ، به طور خاص بولتون، تنش اخیر در روابط را فرصتی می پندارند که به واسطه آن می توانند ترامپ را متقاعد سازند که موضع سخت تری اتخاذ کند.»

«کلسی داونپورت»، مدیر سیاست منع اشاعه در انجمن کنترل تسلیحات، می گوید: «اشتیاق ترامپ جهت استفاده از زور پاسخی وسوسه برانگیز از سوی کره شمالی را به دنبال خواهد داشت و موجب بازگشت به شرایط مقابله به مثل همچون سال ۲۰۱۷ خواهد شد.»

باخت ترامپ در قمار «اون»؟

در هر حال، این تحلیلگران بر این باورند که بعید نیست کیم به این تهدیدات پاسخ دهد ولی در عین حال، خاطرنشان می سازند که شدت یافتن بحران و تند و تیز شدن ادبیات طرفین برنامه ریزی جهت نشستی دیگر را سخت می سازد. «سیمان- کوپچان» معتقدند که «با انتخابات میان دوره ای آمریکا، شرایط جهت ترامپ و برگزاری نشست با کیم سخت تر می شود چراکه این احتمال بود که ترامپ نتواند پای میز مذاکرات چیزی را که می خواهد از کیم بگیرد و بنابراین ممکن بود بر سر اعتبار و پایگاه اجتماعی اش دست به قمار بزند.» بنابراین، ترامپ ترجیح داد سریعتر به پیشواز لغو مذاکرات برود تا هم رویکرد یکدست تری در دولت شکل بگیرد و هم اطمینان حاصل شود که می تواند آنچه را که کاخ سفید در نظر دارد در میز مذاکره از کیم بگیرد. از سوی دیگر، ترامپ باور نمی کرد که برگزاری مذاکرات و نشست مذکور به این سرعت پیش برود. به همین دلیل، جهت اینکه در انتخابات میان دوره ای «آسی» به دست مخالفان خود ندهد، نشست را لغو کرد.

«مایکل دانتونیو»، تحلیلگر دیگر سی ان ان هم در ۲۵مه نوشت که لغو نشست ۱۲ ژوئن چند پارادوکس در خود دارد: اول، پیش از این بعضی پیشنهاد کرده بودند که ترامپ نامزد صلح نوبل شود لیکن توانسته شبح جنگ را از میان برداشته و به مذاکره با کره شمالی روی آورد. دوم، ترامپ ناگهان از آن ادبیات توهین آمیز در مورد رهبر شمالی عوض کردن جهت داد و او را مردی «بسیار محترم» خطاب کرد. سوم، بخش نظامی کاخ سفید هم «مدال یادبود»ی را ساخت که به نحوه عجیبی روی آن خطاب به رهبر کره شمالی «رهبر عالی مقام» نوشته شده است بود. با لغو این نشست عملا تمام این دستاوردهای «ناگهانی»، بر باد رفت. دانتونیو اعلامیه خروج ترامپ از این نشست را «بچه گانه» می نامد و می گوید مواضع آمریکا به خاص پنس و بولتون و اعلام آینده الگوی لیبی در انتظار کره شمالی است موجبات خشم کیم را فراهم کردند.

دانتونیو می گوید هیچ مدیر جمهوری به اندازه ترامپ در مورد بحران کره شمالی بی اطلاع و نادان نبوده هست. او اعتقاد است جهت درک ترامپ باید سوابق مذاکراتی او در امر تجارت را بررسی کرد. زمانی که او در قالب پیش برنده مشاور املاک در نیویورک بود بر حسب عادت گنده گویی و اغراق می کرد. یعنی طرح هایی می داد که شاید هرگز نمی توانست عملی سازد. یکبار از ساخت بزرگ ترین ساختمان در آمریکا سخن می گفت و بار دیگر از ساخت یک مرکز بزرگ همایش به نام پدر سخن می گفت که هیچ یک عملی نشد. اکنون همین گنده گویی را وارد عرصه سیاست کرده هست. او تمام روسای جمهوری آمریکا از سال ۱۹۷۶ به این سو را مورد نقد قرار داده و آشکارا از خرید وفاداری قانون گذاران سخن به میان می آورد. در سال ۲۰۱۴ هنگامی که با او مصاحبه کردم او را مردی بی نهایت ناصاف و ناصادق یافتم. شاید این روش او در دنیای تجارت «گاهی» می توانست جواب دهد ولی در مورد کره شمالی لااقل این رویکرد به بن بست خورد. ترامپ اکنون همچون میمون گیجی است که در وسط بازی واقع شده است است و نمی داند چه کند.

دانتونیو اعتقاد است ترامپ بر خلاف ادعاهایش گویی در زمین پیونگ یانگ بازی می کند. چرا؟ به این علت که ظاهرا کره شمالی- با انجام مطالعه ای دقیق روی ترامپ- با آزمایش های هسته ای و موشکی او را جنبش کرد. سپس فراتر رفته و «ترامپ راحت لوح و گول خور را آزردند و او را مضحکه عام ساختند.» کار به جایی رسید که ترامپ از «آتش و خشم» سخن گفت و باعث شد جهانیان از کارها ترامپ دچار بهت شوند. بعد از جلب توجه ترامپ، آنها وارد مرحله بعد بازی خود شدند و «دست» خود را خوب بازی کردند. این بار شمالی ها در بازی های المپیک دل جنوبی ها را به دست آوردند و به دنیا نشان دادند که می توانند به عضوی از جامعه بین المللی تبدیل شوند. در نهایت، کارت آخر را رو کردند.

شمالی ها با اعتمادسازی ترامپ را به سویی سوق دادند که میل خود به مذاکرات و دیدار با کیم را بیان کند و مشروعیتی را که کیم به دنبالش بود دو دستی به او بدهد. در این راستا، پمپئو به کره شمالی اعزام شد. ترامپ خام کره شمالی شد. در این مسیر، چین را به جنگ تجاری ترساندن کرد و از خود رنجاند. ترامپ با دعوت بولتون به کاخ سفید و دادن مشاور امنیت ملی به او و طرح الگو/ آینده لیبی جهت کره شمالی باز کارت های خود را سوزاند چراکه کره شمالی از خود صورت ای مذاکره جو و اهل مدارا نشان داد. در آخر، «روش ترامپی» ارسال نامه دال بر خروج از نشست ۱۲ ژوئن، نشان از «دیپلماسی آماتوری» ترامپ دارد؛ اینکه مردی به دنبال روشی ساده جهت تمام کردن کاری سخت است که چند دهه است کسی نتوانسته آن را به آخر رساند. دوگانه پنس- بولتون توانستند ترامپ را با رویکرد «باز»های آمریکایی همراه سازند و این «آس» را به کیم داد تا نشان دهد می تواند دوشادوش ترامپ به عنوان «رهبری واقعی» و «اهل مذاکره» آشنا شود. دانتونیو می پرسد: «چه کسی باخت؟ جواب ساده هست. صلح دوستان دنیا وقت پیشرفت را باختند و ترامپ هم نوبل را از دست داد.»

لرزه بر اندام سیاست و اقتصاد شرق آسیا

لغو نشست ترامپ- کیم چند مساله را درخصوص تحولات شرق آسیا برانگیخت. اول اینکه، باعث گرم تر شدن روابط کره شمالی با چین شد. ترامپ و بعضی از تحلیلگران بر این باورند که تمام این عوض کردن و تحولات در مواضع کره شمالی بعد از آن به وجود آمد که کیم به چین سفر کرد و با «شی جین پینگ»، مدیر جمهور چین، دیدار کرد. بعضی هم بر این باورند که کره شمالی بی گدار به آب نزده هست. اگر با لغو این نشست، آمریکا موجبات تردید در مواضع شرکایش را به وجود آورد و وضع تحریم های تازه علیه کره شمالی را احتمالا دشوارتر ساخت ولی کره شمالی هوشمندانه عمل کرد. «اون» بر خلاف ترامپ، وارد جنگ تجاری با چین نشد، بلکه روابط خود را با برادر بزرگ تر حفظ کرد. چنین بود که «جول ویت» می نویسد: «مقام های کره شمالی احمق نیستند. در صورت شکست در مذاکرات دوگانه کیم- ترامپ آنها برنامه B را در نظر داشتند. کارهایی که آنها انجام می دهند مقوم این نظر است.» روسیه و چین در گذشته در برابر تلاش های آمریکا جهت زیاد کردن فشار بر کره شمالی ایستادگی کردند. پوتین گفت: «کیم جونگ اون هر آنچه وعده داده بود را عمل کرد حتی یکی از سایت های هسته ای خود را منهدم کرد ولی می شنویم که ایالات متحده این نشست را لغو می کند.»

این نشان می دهد که کره شمالی با ظرافت عمل کرده، خود را بازیگری وقت شناس جا انداخته و عملا ترامپ را آچمز کرده هست. «نیکول گوئتا» به نقل از موسسه تحقیقاتی استراتفور می نویسد: «اگر کره شمالی کارت های خود را به دقت بازی کند و از انجام آزمایش های هسته ای و موشکی خودداری ورزد، چین و روسیه و کره جنوبی پیوندهای دیپلماتیک خود را حفظ خواهند کرد و احتمالا انگیزه های اقتصادی به آنها بدهد تا خلع سلاح هسته ای را خود ادامه دهند.» گوئتا می افزاید در زمانی که آمریکا می کوشد حمایت بین المللی جهت تحریم ها به دست آورد ولی لغو نشست با تمام حسن نیتی که کره شمالی انجام داد (منهدم کردن سایت هسته ای، آزادی زندانیان آمریکایی از این کشور، توقف آزمایشات هسته ای و موشکی و همراه کردن چین و روسیه و کره جنوبی) می تواند دست آمریکا را جهت برخورد با این کشور ببندد و مذاکرات را «احتمالا» بدون حضور آمریکا به پیش ببرد.

در هر حال، اکنون در تمام منطقه شرق آسیا بار دیگر وحشت و ناامنی سایه خود را گسترانده هست. مردم منطقه بیم آن دارند که هر لحظه تنش ها یا درگیری های نظامی در منطقه زیاد کردن یابد. آمریکا پیش از لغو نشست با کیم، تصمیم خود را به اطلاع کره جنوبی نرساند. «بن وسکات» و «یوکو ساواتسوکی»، در گزارش ۲۵ مه در سی ان ان نوشتند: «تصاویری که از کره جنوبی مخابره می شود نشان می دهد که مدیر جمهور این کشور با صورت ای در هم کشیده درحال بحث با مشاوران خود در مورد خروج ترامپ از نشست ۱۲ ژوئن است.» اکنون فضای ابهام و سردرگمی در سئول موج می زند. «کانگ کوانگ وا»، وزیر خارجه کره جنوبی، در تماس تلفنی با همتای آمریکایی اش مراتب نگرانی و ناراحتی کشورش را به پمپئو ابلاغ کرد. به گفته او این نشست می توانست «نقطه عطفی» در تاریخ خلع سلاح در شبه جزیره و ایجاد صلح دائم میان دو کره باشد.

در تصاویری که سی ان ان به دنیا مخابره کرد، مردم کره جنوبی با در دست گرفتن پلاکاردهایی در برابر سفارت آمریکا تجمع کرده و نسبت به رویکرد ترامپ اعتراض کردند. «رابرت کلی»، استاد علوم سیاسی در دانشگاه ملی پوسان در کره جنوبی، می گوید: «رئیس جمهور کره جنوبی می توانست یکی از بزرگ ترین تحولات دنیا را رقم زند، ولی ترامپ آن را بر باد داد.» او می افزاید مون جائه این، مدیر جمهور کره جنوبی، تلاش بسیاری جهت برگزاری این نشست به خرج داد و اعتبار خود را پای آن گذاشت ولی اکنون جنوبی ها انگشت اتهام را به سوی آمریکا نشانه می روند. ژاپنی ها هم نگرانند. نخست وزیر ژاپن در سفر به روسیه خواستار «نظم دیپلماتیک جدید» در منطقه شد تا خلأ قدرتی پیش نیاید. «کوئیچی ناکانو»، استاد علوم سیاسی در دانشگاه صوفیه، می گوید لغو نشست ترامپ با کیم به نفع ژاپن هم هست: «آبه، نخست وزیر ژاپن، می تواند این بست را به منزله تاییدیه ای جهت سخنان خود بگیرد که کره شمالی قابل اعتماد نیست و خواستار فشار زیاد بر این کشور و خرید چتر امنیتی آمریکا شود.» با این حال، رسانه های ژاپنی در مورد نحوه مواجهه با خروج ترامپ دچار دودستگی هستند.

همه چیز به نفع چین است

با این حال، چینی ها هم در ابتدا سکوت اختیار کردند. ولی بعد از مدتی، روزنامه «گلوبال تایمز» این کشور اعلام کرد که لغو این نشست به موضع آمریکا در منطقه بسیار لطمه خواهد زد و صورت ملی آمریکا را خدشه دار خواهد کرد. «بونی گلاسر»، مدیر مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی «پروژه قدرت چین» می گوید: «اگر تنش ها میان آمریکا و کره شمالی زیاد کردن یابد، اگرچه اوضاع جهت چین هم سخت می شود ولی در نهایت این کشور می تواند به عنوان واسط یا میانجی وارد میدان شود و با طرفین همکاری نزدیکی داشته باشد.» بعضی هم معتقدند چین «قدرتمندترین موضع را در میان کشورهای درگیر در مذاکرات کره شمالی دارد.»

«جین پرلز»، گزارشگر نیویورک تایمز در ۲۴ مه ۲۰۱۸، در همین رابطه می نویسد بعد از خروج آمریکا از دیدار ۱۲ ژوئن، کاخ سفید اعلام کرد که شدیدترین تحریم ها در مورد کره شمالی اعمال خواهد شد ولی اجرای آن به همکاری چین نیاز دارد. او اعتقاد است توقف این مذاکرات می تواند امتیازی جهت چینی ها در مذاکرات تجاری ارزش با آمریکا باشد. «جین پرلز» اعتقاد است که همه چیز به نحوه تصویر العمل کره شمالی بستگی دارد.

اگر کیم احساس اجبار کند که از سرگیری برنامه تسلیحات هسته ای این کشور الزامی است منطقه بار دیگر در اوضاع قرمز قرار خواهد گرفت، ولی اگر عقب نشینی کند و حسن نیت خود را به همسایگان نشان دهد، احتمالا شاهد کم کردن تحریم های اقتصادی همسایگان این کشور خواهیم بود. در این میان، چینی ها ظاهرا در مورد لغو نشست ترامپ- کیم، سرعت مذاکرات و چشم انداز نزدیکی کیم به آمریکایی ها عصبانی هستند آن هم در شرایطی که آمریکایی ها وارد جنگ تجاری با چین شده است اند. ولی لغو این دیدار به «شی» اجازه می دهد تا از نفوذ خود بر کره شمالی (خواه در مسیر سخت تر کردن یا تضعیف اجرای رژیم تحریم ها) به عنوان کارتی جهت چانه زنی در جنگ تجاری با آمریکا استفاده کند. «جیمز مان»، نویسنده کتاب «فانتزی چین» می نویسد: «چشم انداز معامله بدون معامله، ابزاری به چین در زمینه تجارت می دهد.» «چنگ شیاهو»، متخصص کره شمالی در دانشگاه رنمین در پکن، اقدام ترامپ را «خبری بد» توصیف می کند ولی می گوید این کار وقت را به چین می دهد که در کسوت «میانجیگر» ظاهر شود. ترامپ اعتقاد است دو هفته پیش در دیدار «کیم- شی» در دالیان چین «چیزی میان آنها رخ داده که باعث شد کیم بی تجربه لحن و رویکرد سخت تری در پیش بگیرد.» به همین علت بود که ترامپ مدیر جمهور چین را «پوکربازی در حد جهانی» معرفی کرد.

تحلیلگران معتقدند که رویکرد سخت کیم ارتباطی با «شی» ندارد، بلکه این رویکرد سخت زیاد ناشی از نگرانی های داخلی در مورد بقای کیم است نه مداخلات «شی.» تحلیلگران چینی هم بر این باورند که این کشور از معامله صلح در شبه جزیره زیاد منتفع خواهد شد، لیکن چشم انداز درگیری فاجعه بار با نیروهای آمریکایی در مرز یا فروپاشی کره شمالی از میان می رود. بعضی تحلیلگران آمریکایی از جمله «داگلاس. اچ. پال»، معاون مدیر در بنیاد کارنگی جهت صلح بین الملل، هم با این تحلیل موافقند و می گویند رویکرد سخت اخیر کیم ناشی از نگرانی های رژیم در مورد حفظ و بقای خود هست. با این حال، بعضی تحلیلگران آمریکایی معتقدند که نفع چین در آهسته یا کند کردن فرآیند مذاکرات و نزدیکی میان آمریکا- کره شمالی است.

مدال یادبود کاخ سفید که روی آن عبارت «رهبر عالی مقام» خطاب به رهبر کره شمالی نوشته شده است بود

بخشی از اعلامیه اخیرترامپ خطاب به کره شمالی در مورد خروج از دیدار برنامه ریزی شده است 12 ژوئن

محمدحسین باقی/ دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: آمریکا | اعلامیه | مذاکرات | آمریکایی | کره جنوبی | کره شمالی | کره جنوبی | کره شمالی | دولت ترامپ | دونالد ترامپ

باخت ترامپ در قمار «اون»؟

باخت ترامپ در قمار «اون»؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs